| Part Number | SMCJ170A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 241520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ170A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ170A-E3 57T |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Clamping Voltage | 275 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| Minimum Breakdown Voltage | 189 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 5.5 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 170 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ170A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA200A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ24CAHE3 61.pdf |
|
Texas Instruments | - Download PDF datasheet for TPD1E04U04DPYR.pdf |
|
Liteon Opto | - - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA.pdf |
|
Leshan Radio | TVS,200V, SMB-FL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 188V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ188CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 100V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ100A-E3 61.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CA-13-F.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ64CA.pdf |